Vodácký deník Vltava 2009
Jelikož začíná druhé pokračování Superstar, které má drahá manželka Míša sleduje se zatajeným dechem, dostávám každé pondělí několik vzácných minut k dobru a tak jsem se po třech letech planých slibů a odhodlání rozhodl, že si konečně sednu a začnu psát vodácký deník.
Ačkoli nejsem jmenován kronikářem a již druhým rokem jsem nedobrovolně dosazen do funkce náčelníka, zhostím se prozatím sepsání prvních příspěvků a budu věřit, že probudím touhu, zvěčňovat naše společné zážitky do písemné podoby i u dalších členů posádky.
Začínám expedicí Vltava 2009, jelikož zážitky z vod minulých již ve vzpomínkách silně blednou a vrátit se k nim a dostat je na papír bude vyžadovat důkladnější přípravu a rozhodně i více času – šetřím si to na důchod.
Seznam zúčastněných členů expedice VLTAVA 2009
Roman Čech alias rombe – ačkoli tmavší pleť leccos napoví, příjmení nás lehce zmate, těžko říci z kterého místa planety pochází jeho předkové. Každopádně vztah k vodě a k alkoholu byl u nich zřejmě znatelný a rombe tuto pochodeň nese hrdě dál. Pokud správně počítám, letos se již zúčastnil 14. pokračování expedice. Vyznačuje se velkou houževnatostí a to zejména při konzumaci ohnivé vody… Zkrátka pije a pije dokud zcela nezmizí ve tmě.
Jeho osoba je přínosem pro naše sdružení především svou tvůrčí schopností, pečlivostí při zpracování archivních materiálů a hlavně věčně dobrou náladou, kterou zpravidla nakazí většinu členů expedice…
Kubíček Čech - alias kubík – na výpravě je již druhým rokem, zatím se na vodě asimiluje. Ke sladění s kolektivem potřebuje zpravidla pět až šest dní, trochu škoda, že voda sedmý den končí, protože Kubíčka právě začíná bavit! Ale je to bezva klouček a ovládá šifrovanou řeč, která jistě může přinést výpravě užitek např. při útoku znepřátelené výpravy či místních, často dosti agresivních obyvatel…
Pavel Janoušek – alias dochtor – nevím jak je na tom s počtem absolvovaných expedic, ale mám pocit, že s námi jezdí odjakživa. Navíc se jako lékař účastnil dalších expedic s lihovým programem. Je velice užitečným a váženým členem. Jeho absolutní odolnost vůči vnějším vlivům je naprosto příznačná, tudíž nepoužívá obuv, nevadí mu dětský řev ani pláč a již deset let nosí plavky značky speedo bez náznaku zánětu či opruzení…
František Bartoň alias čůza – letos jede druhé kolo a vypadá to, že se ujme. Aby taky ne, vždyť vodní živel ho fascinuje natolik, že si za uspořené peníze koupil vodní elektrárnu. Vnesl do týmu několik dobrých nápadů, např. namísto krému s UV faktorem 30 stačí silná mikina (případně svetr), dlouhé kalhoty a slamák. Jeho další předností je, že se dokáže pomocí jakéhokoli druhu alkoholu vyřadit z funkce během deseti minut… bezvadné a levné…
Vojtíšek Bartoň alias vojta – podruhé členem expedice. Je to chlapík, dokáže zabít šavlozubého tygra jednou ranou, umí se slušně prát a skvěle střílí, bohužel často do vlastních. Jako jeden z mála dokáže proniknout k nervovému systému doktora Pavla Janouška.
Andrea alias andy – budiž jí k dobru přičteno to, že již na první průzkumné vodě nosila pod srdcem malého vodáka či vodačku. Andy je veselý, vysoce psychicky odolný prototyp vodáckého člena, a ačkoli o její účasti na příštích expedicích není zatím definitivně rozhodnuto, doufám, že na splouvání řek ve dvou a více lidech nadobro nezanevřela a pokud se znovu zúčastní pak snad i s fenkou Sandy, která se možná konečně naučí, že lidi a zvířátka se nejí…
Radek Strolený alias sotobosco – Sotobosco neznamená „otec, který nevěděl zdali chce být otcem“ ačkoli to tak občas vypadalo. Jedná se údajně o omáčku či polevu, kterou čas od času připomínaly spory o osud jeho pokračování v expedici. Nicméně se ukázal jako zdatný kormidelník a námořník, který umí zatnout zuby a v zájmu kolektivu leccos obětovat.
Karolínka alias karča – Jeden z dětských členů posádky. Zdatně se starala o zábavu námořnického potěru jakožto i starých říčních vlků. Pokud se zůčastní dalších expedic, jistě se z ní stane vodačka tělem i duší.
Jirka alias barny – Jeho rozměry a hmotnost lehce nekorespondovaly se sílou jeho hlasu. Do dvou a půl promile jsem zpravidla nikdy neslyšel, co mi říká. Po překonání této hranice už mu většinou bylo krásně rozumět, avšak při dalším prostupu rumovou expozicí prostřídanou občas sektovou smrští hlas opět slábl, až se úplně ztratil. Velkou výhodou Barnyho je, že ke splouvání dravých českých řek nepotřebuje loď… Zmínil bych ještě jeho otevřeně kladný vztah k Andy a k fence Sandy…
Simonka alias simík – Zvídavá, šikovná, veselá ostravačka. Po vzoru taťky Barnyho se málokdy snížila k tomu, aby řeku sjížděla za pomoci jakéhokoli plavidla. Dokázala si ve vodě odchytit modrou kosatku (nechápu kde se ve Vltavě vzala???) a ochočila ji a vycvičila k obrazu svému. Velmi užitečná může být tím, že proplouvá bez obav mělčinou i křovinami a dokáže velice nenápadně odposlouchávat hovory dospělých členů…
Míša Krpejšová alias nymfa – Expedice se účastní podruhé s malou tvůrčí přestávkou. Je velmi užitečnou členkou týmu jelikož je velice plodná duchem i tělem a nové členky týmu sype takřka z rukávu (samozřejmě za mého nepatrného přispění). Nezanedbatelné jsou její organizační schopnosti, kdy uplatňuje své zkušenosti nabyté při práci s dětmi, což špatně nesou starší členové týmu i já…
Karolínka Krpejšová alias kája – Jedna z nejmladších členů výpravy, účastní se expedice již podruhé a to se ctí. Ví, co se sluší a patří, pouze ve stadiu, kdy si umane, že něco chce, pak musí jít všichni raději stranou. Specielně trampolína a jiná herní zařízení jsou její slabou stránkou, naprosto neakceptuje jejich sdílené používání. Velkým přínosem je ve vyučování mateřského jazyka pro své mladší kolegy z týmu, hovoří totiž dobře, věcně, gramaticky správně a hlavně neustále…
Barborka Krpejšová alias bája – Nejmladší člen letošní výpravy. Je dobré schovávat před ní potravinové zásoby výpravy, jelikož její nejpoužívanější slovo je v tuto chvíli papání a nebo papat. Občas však používá i jiná slova jako např. ham anebo mňam. Užitečná ostatním může být jakožto bójka, v případě překlopení raftu je na vodě dobře viditelná a případní tonoucí se jí mohou bez obav chytit…
Vašek Krpejš alias frigid, náčelník – moje maličkost, přezdívka frigid je pro mne příznačná jelikož se plně soustřeďuji na své povinnosti a jakékoli světské požitky si jednoznačně odpírám. Expedice se účastním již po několikáté a vždy mě překvapí, že voda pod jezem bývá tmavá a studená. Vyznačuji se kladným vztahem k tekoucí vodě a k tekoucím lihovinám, naopak stojaté vody a stojaté láhve mne znervózňují.
Tomáš Mandl alias tarzánek – Účastní se expedice již poněkolikáté a je velmi užitečným jelikož vlastní sekyrku a umí s ní i pracovat. Umí také rozdělat oheň před deštěm a snídá a večeří pouze pivo bez přílohy. Zvláštností jeho nohou je zajímavá sestava prstů na nohou v rozložení 4+1. Dokáže tak velmi dobře zmást případné pronásledovatele.
Petra Mandlová alias opička – expedice se účastní poprvé a slouží jako tanker na destiláty. Dokáže do sebe bez větších problémů dostat obrovské množství vodky, kterou je v případě zásadních potíží možno odčerpat a použít například k rozdělání ohně či zahřátí zkřehlých členů popř. k dezinfekci tržných poranění. Navíc dokáže vydávat velice silné hýkavé zvuky, které zcela jistě zastraší i nejotrlejší nepřátele. Ve spolupráci s tarzánkem se jedná o dokonalou dvojici k zastrašení a matení nepřátel. Jedinou nevýhodou je, že se občas pouští do sebe navzájem…
Mikýsek alias miky – naprosto čistokrevný Weltspringeršpaněl, pejsek a troufám si říci i nejzasloužilejší vodák. Letos se účastní výpravy již po deváté a v podstatě jezdí od narození celý svůj život. Jedná se o vynikajícího plavce a lovce zároveň. Statečně se vrhá za kořistí, a když ji po dlouhém zápolení dostihne, překvapí ho její rozměry a prchá.
Sandy alias sandy - stafordí holčička, milá, přítulná, hodí se k dětem. Nemá však ráda hlazení od lidí, kteří se k ní přitom bezprostředně přiblíží. Přesto, že plave pouze s plovací vestou, plave dobře a vytrvale a především jen tak, pro radost.
Vltava 2009 – den 1. odjezd a doprava z Horního Slavkova do Vyššího Brodu
Přišel den, na který se čeká, troufnu si říci 358 dní. Bezprostředně po návratu z vody totiž stesk a nostalgii z toho, že pro letošek už to máme bohužel za sebou rádi kompenzujeme tím, že už plánujeme a vyhlížíme vodu příští, tu za rok,, tu ke které nám v cestě stojí ještě jedna předlouhá zima…
Balení, které je rok od roku stále stejné a hromady věcí jsou vně vodáckých zavazadel nepochopitelně objemné a vměstnat je do vodních pytlů bylo dříve silně stresující, dnes již spíše úsměvné. Když konečně našlapeme všechny věci do pytlů s tím, že hromada věcí s pomyslnou nálepkou „nepotřebné“ často převyšuje svým počtem věci sbalené a tudíž „potřebné“, budiž sladkou odměnou pocit, že teď už to tedy konečně přijde. Okamžik, kdy se dopravíme autem před nádraží v Mariánských Lázních a setkáme se zde zpravidla s většinou členů té bláznivé bandy, která vyměnila prosluněné pobyty ve čtyřhvězdičkových hotelech na prosluněném pobřeží kdesi v Tunisu za často blátivou, vlhkou, někdy deštivou, jindy prosluněnou,ale vždy krásnou a romantickou dovolenou ve stanu, na kanoi či raftu na některé z našich českých řek.
Ale zpátky na nádraží… jelikož spolek, který je třeba dopravit na místo vyplutí, čítá zpravidla kolem deseti a více členů, volíme přepravu železniční cestou. Pro mnohé z nás, je to jedna ze dvou jízd vlakem za celý kalendářní rok. Ta druhá je pak cesta zpět domů. Pak je pochopitelné jak obrovský zážitek pro nás jízda vlakem skýtá, notabene, když české dráhy vymýšlejí pro cestující naprosto nečekaná překvapení a bojové hry tak, aby na ně dlouhou dobu zase nezapomněli. Ani my nezapomínáme…
S vědomím toho, že nás na trase čeká plánovaná výluka a těleso vlaku se tak na část trasy M.Lázně – Stříbro transformuje do řady několika autobusů, prozíravě jsme si bagáž poslali na místo autem. Pokud bychom tak neučinili, pak jen pro představu já a moje žena Míša, bychom nesli dva velké pytle na zádech, v ruce batoh, já za ruku káju s bájou a Míša na vodítku mikyho s tím, že každé z těch smráďat táhne na jinou světovou stranu. V tomto spřežení pak doháníme odjíždějící vlaky a přebíháme zmateně mezi nástupišti, protože zpravidla nikdo včetně eisenboňáků v modrých mundůrech neví, který vlak je ten náš.
Na nádraží v Mariánských Lázních se tedy schází podstatná část skupiny, na místě jsou všichni včas, netrpělivě se čeká pouze na zbrusu nové členy andy, sotobosca a karču u nichž nebylo do poslední chvíle jisté, zda si účast nerozmyslí… Nerozmysleli, přijeli a bylo jich plné Berlingo. Když vyskočila sandy, pozoroval jsem na některých z nás včetně mě a mé drahé polovičky velmi špatně skrývané zděšení. Pejsek, který kdyby si vzpomněl, odtáhne nás všechny za proběhnuvší kočičkou. Jeho robustní kožený náhubek dával tušit, že než se s ním začneme kamarádit, bude lepší vše řádně probrat s jeho majitelkou.
Takže jsme všichni nastoupili do jednoho z autobusů a obsadili pětku. Vzpomínám si, že za mých mladých let to byla frajeřina, teď to byla spíše nutnost. Vojtíšek, kája a bája zaujaly během chvíle bojové pozice a začaly útočit. Na obranu jsem vytáhl placatici, kterou jsem prozíravě těsně před odjezdem (ještě jsem se vracel) naplnil tulamorkou. Než jsme dojeli do Stříbra, tulamorka zařvala, ale ubránili jsme se. Podpořit potřeboval především dochtor, který byl po prvních minutách jízdy pobledlý, zmatený a málo hovorný, což nás znepokojovalo.
Přestup na vlak i přestup v Plzni proběhl hladce, za což uděluji ČD pochvalu, avšak vzhledem k tomu, že je to pochvala za dlouhé roky jediná a vzápětí bude zrušena a nahrazena přísnou důtkou, nebudu se dále pochvalně rozepisovat.
Do Českých Budějovic jsme dojeli na čas a dle plánu jsme zde měli čekat na ostravskou část expedice, která vyrážela přímo z Ostravy. Dvě hodiny strávené v příjemně zahulené nádražní putyce čtvrté cenové kategorie nám pěkně utekly, jen slabší kusy se zašli „vydýchat“ do nedalekého Mc Donalda.
Ostravská odnož dorazila myslím také na čas a na znamení radosti ze setkání padlo ještě několik piv.
Lehké zmatky s hledáním správného vlaku směr Rybník jsme po dlouholetých zkušenostech zvládli hravě. Zmátlo nás pouze to, že namísto navoněného, nablýskaného rakouského vláčku stál na peróně špinavý český courák. Nastoupili jsme do špatného vagónu a prošli jsme tuším několik vlakových souprav za sebou než jsme se usadili.
Kovboják z Rybníku do Vyššího Brodu již tradičně nezklamal. Letos to byla zlitá partička se sudem piva, která udávala notu. Tuším, že jsme se s nimi kamárádili, ale oni už si to později nepamatovali.
Vyšší Brod – Klášter, zastávka, kterou již většina z nás důvěrně zná. Letos o to hezčí, že cesta do kempu bez pytlů, báglů a barelů chutnala mnohem lépe.
Stavění stanů, letos z důvodu neúčasti pejska báry, se obešlo bez závodu s uvázaným vodním pytlem kolem cizího stanu s prémií ve výši tisíc korun pro majitele stanu. Krátká prohlídka tábořiště a večeře v nedaleké zatím neprobádané restauraci, která mě kromě vyšších cen nezaujala nikterak zvlášť, nevím jak ostatní…
Po uložení ratolestí a pohádce na dobrou noc byl sraz v kiosku s výhledem na stany, postavené z toho důvodu v krásné lokalitě „U Popelnic“. Neumím si představit, jak bychom v tom rámusu a tmě rozlišili, zda se ve stanu děje něco zásadního. Dorazil i rombe a ohromil nás tím, že má s sebou elektronickou chůvu. Jak prozíravé, teď můžeme chlastat do aleluja a chůva všechno zařídí… Tuším, že jsme první večer zakápli s mírou. Jen tarzánek s opičkou možná trochu přepálili začátek, když jsem šel kolem, strkali do sebe a dávali si po levém háčku. Jo jo, láska někdy bolí.
Zapomněl jsem zmínit, že celý dnešní den pršelo a nebylo hezky, ostatně stejně jako vlastně každý rok při příjezdu. Večer si už na déšť nevzpomínám, vlastně nepršelo a občas vykouklo slunko.
Vltava 2009 – den 2. zapůjčení raftů a plavba Vyšší Brod – Rožmberk
Ráno vypadalo slibně. Probudili nás naše holky a ve vzduchu bylo cítit léto. Krátce po ranní hygieně a obligátním čaji s párkem dorazil pan Berka, kterému už několik let svěřujeme starost o dopravu, zapůjčení a servis plavidel. Dovezl vše v pořádku a v pořádku také převzal obnos za výpůjčku, který jsme poskládali za pomoci rombeho a dochtora, Není to špatný byznys, tohle „půjčování“.
Jelikož prognózy měření vodoteče Lipno II, které den před odjezdem hrozilo průtokem 60 m3 za vteřinu nevypadaly nejlépe, nechali jsme si tedy do výbavy zahrnout i vesty a helmy pro děti do patnácti let, mezi něž se počítali též čůza, andy a sotobosco. Čůza ví, že voda je živel, má přeci tu elektrárnu. Foto našich malých vodáků v přilbách a vestách se vyvedlo hned několikrát.
První vyplutí… Po sbalení věcí, naložení do raftů a přemístění se blíže ke korytu řeky se přiblížil kýžený okamžik, říkejme mu interně například panenské smočení. Pro vodáka zážitek s velkým Z. Spuštění raftů na vodu, první šplouchnutí, první „ujetá cvička“. První nastoupení do lodi je vždy poněkud nejisté, to každý vodák ví. Nevýhodou raftů je, že ani největší jelito většinou nedokáže přepadnout přes robustní pontony a tím se „panenské smočení“ stává v porovnání s kanoí poněkud nudným
Sedíme, plujeme, kocháme se, nasáváme atmosféru tekoucí vody. S dětskou radostí vstřebáváme houpání způsobené první peřejkou. Miky zaujal své místo vpředu na kapitánském můstku. Dojíždíme k prvnímu jezu, který byl sjízdný po dřevěné šlajsně, ale letos je kvůli vyššímu stavu vody zavřený a tak přenášíme. Teď si vzpomínám (děkuji za decentní upozornění, rombe) nebyl to první, nýbrž druhý jez, který jsme právě přenesli.
Ten opravdu první jez ve vyšším Brodě jsme sjeli, tudíž premiéra se odehrála se vší parádou. Zapomněl jsem se rozepsat o stylu plavby, kterou podstatnou část vody preferujeme, tzv. soulodění respektive poslední dobou spíše souraftění. Spojíme plavidla všemi možnými způsoby tak, aby komunikace, viditelnost, slyšitelnost, zábava a především koloběh lihovin nebyl nikterak narušen. V důsledku toho se stává, že psi a děti využívají plně prostor všech spřátelených raftů ke svobodnému pohybu. Toto byla i situace před zmíněným prvním jezem, kdy po rozpojení zůstal miky na hostitelské lodi a nepomohlo ani hlasité fňukání ani spílání strážce jezu, který na nešťastníka upozornil. Vrátit se na loď mateřskou mohl až pod jezem. Nutno dodat, že vydržel, je to hrdina.
První zastávka je u kiosku, kde si dáváme pivo, polívku, párky, preclíky a děti objevují trampolínu. První dětská nefalšovaná radost končí pláčem. Kája se rozhodla secvičit celou sestavu cviků, ale brání jí v tom pohyb ostatních dětí po trampolíně. Rozhodne se tedy secvičit alespoň sestavu hysterických záchvatů a to se jí, myslím, povedlo na jedničku.
Rožmberk. Příjezd do Rožmberku po vodě je opravdu nádherný a nikdy se neokouká. Městečku dominuje hrad Rožmberk z německého Rosenberg (růžový hrad), nevšiml jsem si ani, že by byl růžový ani růže jsem neviděl. Prohlídky jsem se díky svému čtyřnohému kamarádovi nikdy nezúčastnil.
Kemp u Nojdy, kde pro dnešek končíme nepatří k mým nejoblíbenějším, jelikož se tu už roky nic nezměnilo a je to tábořiště takzvaně bezsluneční, na slunko se ráno čeká cca do půl desáté, vychází za kopcem za zády našich stanů. Barny možná se mnou nebude souhlasit, jelikož ačkoli tento den neměl narozeniny, uspořádal tu malou sektovou párty. Děti si zde našli kamarády, zřejmě z dobré rodiny, která vlastnila historický autobus, mými slovy „Bábovku“, slovy znalce, strejdy čůzy RTO – rámový transporter osob.
V Rožmberku byla svolána krátká stručná porada na téma uzavírání vodních pytlů, která se týkala zéjména znalce a vodohospodáře, čůzy, jenž ačkoli už dobře ví, že voda je živel, uzavřel svůj pytel ledabyle a některé jeho a vojtovi věci vykazovaly takřka 100% vlhkost. Především díky schopnosti rozdělat v divočině oheň a postavit provizorní sušák, ale také opět díky sousedovic RTO-čku s vlekem na kanoe se podařilo věci před spaním usušit. Další upozornění na drobný nedostatek v mých zápiscích (díky rombe), nejen čůza, ale ani barny nedokázal zapnout pytel způsobem deklarovaným výrobcem, odměnou mu byla noc vlhčí než by si asi představoval. Nezbývá mi, než říci, dobře Ti tak, barny, když si se vykašlal na brýfink .
Během dne jsme usrkávali alokamur po litrech, večer asi pivo, nejsem si jist.
Vltava 2009 – den 3. plavba Rožmberk - Branná
3. den ráno pak výprava za nákupy do města, pěkné posezení před místní samoobsluhou. Kája považuje čůzu za svého tatínka a vojtu za bratra, kubík absolvuje svůj první výstup, první náznaky tvrdé diskuze mezi andy, boscem a karčou.
Vyplouváme… směr Branná. Tento den jsem začal popisovat poněkud heslovitě, žádný strach, s tím je konec! Dnešek je totiž jako stvořený pro analýzu mezilidských vztahů. Ačkoli to možná nevypadá jako vhodné téma do deníku naší vodácké grupy, středobodem dnešního a částečně předešlého i následujícího dne je řešení partnerské krize Radka (Sotobosco) a andy. Určitý „nesoulad“ tu byl cítit od samého začátku. K tomu karča, Radkova vlastní dcerka občas do slabě hořícího ohníčku přilila oleje, aby náhodou neuhasl. Jelikož naše sdružení se k těmto záležitostem zpravidla staví neutrálně, poněvadž situací této podobné máme za sebou již několik, i pro tentokrát jsme zvolili tento postup. A nutno říci, že jsme vydrželi dlouho. Přesněji řečeno do okamžiku, kdy už nás prakticky nepřetržitý, téměř osmačtyřicetihodinový, spor dvou dospělých lidí zasáhl natolik, že jsme chca nechca museli zaujmout stanovisko. Pro tentokrát to odnesl Radek, s odstupem musím říct, že možná ne zcela právem. Byl označen mimo jiné také za korunovaného vola... čůzou… a to nekompromisně a za našeho souhlasného mlčení. Důvodem byla naše momentální dezorientace v problému a zásadní nedostatek informací, kterým jsme trpěli všichni snad s výjimkou barnyho. Ten k celé věci zaujal svérázný a naprosto odlišný postoj. Později jsme mu částečně a v tichosti dali za pravdu.
Spor, který několikrát málem vyústil v předčasný sotoboscův odjezd, se prožíral celým dnem s přesahem do dne dalšího a dokonce ještě následujícího, pak vykulminoval andyinou sebevražednou plavbou po proudu u "veselé obsluhy" , která již pár let není tak veselá jako bývala a poněkud zbrklou, spirituální (rozuměj opileckou) záchranou akcí, kterou si vzal na starost barny. Toto mělo za následek, že jsem se v celé situaci již docela ztratil.
Ačkoli rozkol trval ještě asi dva dny, upřímně oceňuji, že nakonec, nevím jakým způsobem, ale došlo ke shodě, aniž by někdo předčasně opustil výpravu. Ještě jednou palec nahoru, můj tajný tip byl totiž přesně opačný.
Branná, je kemp na pravém břehu Vltavy, který má přírodní ráz a silně romantický nádech. Letošní atmosféru podpořilo při dojezdu odpolední slunce a příjemná koupel v řece. Kemp leží pod vysokými jehličnatými stromy, už odnepaměti v něm stojí indiánská týpí, hospoda v kempu se rok od roku mění a to rozhodně k lepšímu, jelikož tu starou téměř pravidelně odnáší velká voda, tudíž je stále jako nová. V kempu je brod, kterým jsme se letos, ostatně jako téměř každý rok, přebrodili na druhý břeh. Tam je krámek a především restaurace s moc pěknou terasou a slušným jídelním lístkem. Překvapující bylo, že při brodění směrem tam stačilo vyhrnout si gatě, ale abychom pokořili řeku i zpět s kompletně suchými svršky, museli bychom si již gatě sundat a to včetně spodního prádla, Piv v restauraci nebylo moc, takže jsme nakonec zůstali oblečení, což bylo možná sice vlhké nicméně pro okolí jistě lepší řešení. Nastalou anomálii jsme vyhodnotili jako špatný vtip hrázného Palyzy, který má regulaci vodního sloupce pod Lipnem na starost.
V Branné také proběhla neschválená a vedením nepodpořená soutěž o nejzablácenější dítě. Tuto, pro rodiče tak nepopulární, cenu získala, kdo by to byl řekl, naše bája, a to za výrazného povzbuzování a přispění andy. Díky jí za to, myslím, že i na jejím dítěti bude bláto jednou dobře držet.
Řekl bych, že někde v těchto místech se poprvé objevil zákeřný povltavský střevní vir, obrovská tragédie byla, že první kdo byl napaden, byl sám pan dochtor, který bohužel vinou nákazy nemohl provést nejnutnější testy a rozbory, jelikož tolik potřebný čas na výzkum a vývoj vakcíny strávil bohužel na toaletě. S obavami jsme sledovali rychle se tenčící ruličku jeho toaletního papíru.
Večerní zasedání v zastřešené venkovní kempové restauraci kioskovitého typu se neslo v duchu lehkého popíjení a nezávazného tlachání. Schůzi de facto ukončil rombeho zvonící mobil, který měl pro tuto chvíli suplovat mlčící chůvu, ležící na stole před námi bez náznaku rozrušení, ačkoli o několik desítek metrů dál se odehrávalo malé dětské drama ve smyslu „kde je taťka a proč jsem ve stanu sám?“. Radiové vlny dětských chůviček pravděpodobně odmítly urazit vzdálenost stan – hospoda a tak nechávaly rombeho klidným až do chvíle, kdy zoufalý barny volal o pomoc ve jménu všech kolem stanujících.
Vltava 2009 – den 4. plavba Branná - Český Krumlov
Budíme se do krásného letního rána. Na rozdíl od první noci ve Vyšším Brodě, která byla velmi studená (údajně se jedná o jedno z nejchladnějších míst v republice), dnes v noci bylo příjemně a spací pytle jsme použili spíše ze zvyku.
Ráno jsme si zašli na polévku a čaj. Po snídani jsme přilákali kachní populaci z celého povltaví, abychom ji nasytili zbytky pečiva od snídaně. Kachen a kachniček se sjelo tolik, že jsme rohlíky několikráte dokupovali.
Začalo balení stanů a věcí, a nezbytné přípravy spojené s vyplutím. Dnešní trasa směřuje snad k nejromantičtějšímu místu na Vltavě, ale i v republice, města vedeného na seznamu památek UNESCO – Českého Krumlova. Na této vodní trase je několik zajímavostí, z nichž se do paměti nejvíce zarývá na Vltavě tolik neobvyklý „olej“, voda stojatá, hluboká a naším oddílem neoblíbená. V zápětí bystré ucho vodáka zachytí další efekt, který jakoby nezapadal do krajinné povltavské mozaiky. Po delším zkoumání okem i uchem není těžké rozpoznat, že se jedná o provoz továrny, kde se prohání lokotraktor po trati tovární vlečky. Do koryta řeky trčí „chrliče“, jak jsme pojmenovali rourovitá zakončení splaškové či průmyslové kanalizace, umístěné pouze za účelem odvodu nepotřebných a znečištěných tekutin do koryta řeky Vltavy, dnes naštěstí již nic nechrlí, aspoň doufám. Po chvíli se na levé straně řeky otevírá pohled nevídaný, nečekaný a pro toho kdo splouvá tuto řeku poprvé doslova šokující. Přímo z řeky trčí letité průmyslové budovy, haly a další architektonicky vyvedená dílka včetně komína, toť továrna papíren Větřní, Po překonání jistého zděšení z toho, kdo, kdy a proč nechal postavit něco takového právě tady se člověk znovu zadívá na ten výtvor ďáblův a ke svému údivu zjistí, že shledává i cosi hezkého, zajímavého na fabrice s vybitými okny, kde z různých míst uniká tuhle kouř, tuhle pára a tamhle voda. Zmíněný „olej“ způsobuje uměle vytvořený jez, který zajišťuje dostatek vody továrně. Jez se sjíždí vpravo dlouhatánskou šlajsnou, což je na kanoi velmi vzrušující a na raftu zábavná záležitost.
Další zajímavý je Pečkovský jez, který se sjíždí vpravo tzv. skočkou, raftem v pohodě. Kouzelné místo u tohoto jezu je pod skálou, kde je kiosek se studeným pivkem a teplými párky eventuelně polívkou, která nám nejednou vytrhávala v těchto místech trn ze zmoklé paty. Letos však nebylo nic takového potřeba, bylo krásně celý den. Kolem kiosku umělá písečná pláž s posezením, výhled na odvážlivce na vratkých kanoích skákající do šlajsny a podnikatelský plán je na světě. Trasu jsme zakončili úspěšně, zejména pak nymfa a opička slavily úspěch vrávorajíce vystupujíc na břehy krumlovské.
Český Krumlov je skutečně kouzelným místem a opět musím dodat, že kontrast pohledů z řeky a z uliček města je takřka nepopsatelný, tento zážitek nás však čeká až zítra, jelikož dnes končíme v krumlovském kempu na začátku města a čtyři krumlovské jezy, nespočet výhledů na pavlače domů vystavěných na skále nad řekou, hradby a věže krumlovského zámku a nespočet hospůdek s terasami zavěšenými těsně nad řekou, to vše se pro dnešek odkládá.
Co se však neodkládá je stavba stanů, sprcha těch špinavějších z nás a výlet do města za účelem kulturního a kulinářského prožitku, kdy s četností návštěv potřeba toho kulturního postupně klesá. Obsazujeme stůl na terase hospody, kterou rovněž navštěvujeme již několik let, přesto nejsem schopen říct její název. Ve dvorku, Na dvorku, U dvorku, co já vím, když google mlčí. Kdysi nás velmi zaujala tím, že na rozdíl od většiny ostatních restaurací nenabízela obligátní grog alebrž groK.
Já a několik dalších souputníků, které trápí rovněž špatně nastavené cash – flow, vyrážíme na lov bankovek, čímž víceméně nedobrovolně znovu absolvujeme prohlídku města. Dodávka odstavená na rohu ulice, kam směřuje naše cesta, způsobuje ztrátu orientace a lehké bloudění. Nakonec však přeci jen dorazíme k večeři a dokonce i s nějakou tou bankovkou navíc.
Cesta do kempu je náročná tím, že nést naše unavené ratolesti v ruce či za krkem cca 3 kilometry není hračka, nicméně otrlý vltavský vodák, zvyklý dřít a dřít s pádlem v ruce, snese i toto. Uložili jsme děti a i sebe ke spánku spravedlivých, bez velkého a bujarého veselí. Únava oddílu se začíná projevovat.
I dnes večer řeší andy a sotobosco vzájemná rodinná pouta (RP-čka). Vymysleli zajímavý plán, jak se pokusit dát věci zase dohromady. Zapojili i barnyho, který by se ten večer zcela jistě nudil, tudíž dostal na starost sandy a karču, aby měl zaměstnání na večer. Andy a sotobosco vyrazili do romantických uliček Českého Krumlova a pravděpodobně atmosféra tohoto krásného historického města měla výrazně přispět ke zlepšení jejich neutěšené rodinné situace. Zmizeli a celý večer se již neukázali. Barny tedy nadšeně hlídal, mazlil, venčil, až šel s milou sandy nakonec i spát do svého stanu. Pro jistotu jí však ponechal náhubek, kdyby se eventuelně rozhodla, že s ním spát nepůjde. Holky, karča a simča, které se pro tuto chvíli skutečně nudili a vzniklá situace je, řekněme, netěšila, obdržely od barnyho finanční budget, aby zahnaly slzy něčím sladkým či dobrým, zatímco barny bude obšťastňovat ve stanu sandy.
Chudák barny, ještě, že dnes neměl narozeniny!!!
Vltava 2009 – den 5. plavba Český Krumlov – Zlatá Koruna
Ano, a je tu ten den. Barny má narozeniny!!! Avizoval je už od samého začátku expedice a od samého začátku se také pilně připravoval na dnešní den, kdy se jede naostro.
S balením jsme tentokrát příliš neotáleli, Krumlov již známe, nákup rumu, koly a ostatních nezbytných propriet jsme po dohodě odložili s tím, že k samošce si dojedeme na raftech, je po proudu cca půl druhého kilometru.
Vyrážíme včas, jelikož dnešní plavba spočívá v překonání pěti jezů a zhruba třinácti kilometrů a nejednou jsme do zlatky dojížděli za setmění. Letos s dětmi jsme neponechali nic náhodě. Mírné zdržení (cca 30 minut) a rozladění způsobil fakt, že po několikerém dofouknutí našeho raftu byla spodní část (dno) stále prázdná. Usoudili jsme, že máme dierku, nicméně po krátkém věcném brýfinku jsme dospěli k závěru, že na takto poškozeném raftu dojedeme až do Koruny. A skutečně, na klidné vodě se krom toho, že jsme měli vody po kolena a při jakémkoli manévru se raft měnil v plavecký bazén, nedělo nic zásadního. Pokus o zalepení dierky alá Pat a Mat, který zabral opět asi 45 minut, skončil nezdarem, tudíž zůstáváme u plavby vrakem.
Jak jsem již zmínil, průjezd Krumlovem je kouzelný a vodák ocení i čtyři jezy, z nichž tři jsou, řekněme na pohodu a jeden, poslední v řadě, skýtá podívanou lidem stojícím na nedalekém mostě, jelikož na kanoi se „neudělá“ tak asi každá šestá dvojice. Na raftu je to samozřejmě úplně jiná soutěž a pro mostní diváky nezajímavá podívaná. To však není tak docela pravda v případě, že se blíží raft, v jehož útrobách chybí přibližně třetina vzduchu potřebného především k tomu, aby se řádně udržel na hladině, měl daný tvar a udržel více vody v řece než v prostoru pro cestující. Pokud v tomto raftu sedí pak dvě malé děti, dvě podnapilé dámy a dva namachrovaní borci, kteří už tu přeci pluli tolikrát, že tohle musí zvládnout levou zadní, pak je třeba zbystřit, vytáhnout fotoaparáty, zaostřit a čekat. Ne, nebyli jsme tak nezodpovědní a neriskovali jsme dobrovolně životy svých blízkých. Rozhodnutí zaznělo jasně, nejdříve se ze břehu podíváme na tvar jezu, na sjízdnost a eventuelně na průjezd jiných oddílů. Jako každý rok tedy i letos přirážíme k levému kamennému nábřeží, kde je šlajsna vždy bezpečně zavřená a jez se sjíždí uprostřed. Ano, v tuto chvíli už se lodě zpravidla zarazí o dřevěné pažení a my bychom měli vystoupit na břeh. Letos je to však v něčem odlišné. Žádné dřevěné pažení, žádné vystupování… Nic podobného se nekoná, není prostor, není čas, raft zrychluje a řítí se do jezu, který takto nikdo z nás nezná. Naštěstí si toho všimne nymfa a zoufale volá „miláčku, tohleto nesjedem!!! Jeďte zpátky!!!“. Chudinka, ještě neví, že tady už žádné zpátky není. Raft letí šlajsnou, což zatím nezpůsobuje vážnější potíže, dno je prázdné, ale raft drží tvar… Přichází válec, proč je proboha ten válec tak zasraně šikmo!!!??? Prudké zbrždění a síla valící se vody způsobí, že raft již tvar nedrží, láme se a vystřeluje odložené pádlo… V tu samou chvíli se ocitáme na hraně válce i já a tarzánek, Nevím jak, ale sedíme dál ačkoli v podstatě pro tuto chvíli není na čem, loď se plní vodou, odpružené pádlo končí na hlavě kájinky, vyděšené pohledy žen, překvapené i pobavené tváře dětí a rány ozývající se vzadu ze strojovny (to byly kameny, co nám s tarzánkem spadly ze srdce, když jsme se dopočítali posádky) to vše naznačuje, že je naštěstí po všem, a že toto bylo tedy opravdu „o fous“. Vyhodnocení a příčiny způsobených problémů jsme popsali rychle, ani nebylo třeba dělat kvůli tomu brýfink… Zkrátka Ti hajzli krumlovští klidně pustili levou šlajsnu namísto té prostřední a vůbec nic nám neřekli!!! A pak určitě Ti samí hajzli stáli na mostě mezi čumili a čekali, které kafky se chytí… Chytili jsme se, ale přežili.
Projeli jsme zdárně nástrahy Krumlova a nastává přírodní scenérie vltavského kaňonu, údolí, lesy, louky, pole a sem tam chata či stavení. Nasáváme atmosféru řeky a slunečného počasí, kdy sem tam po obloze pluje mráček, a kvůli tomuhle stojí za to žít.
Barny zahajuje oslavu a statečně si nahýbá kofoly s rumem, kterou jsme mu k této příležitosti namíchali velmi dobrým poměrem. Netrvá dlouho a odchází z raftu aniž bychom přirazili ke břehu. Poté odmítá doběhnout vlastní flotilu, která mu během krátké chvíle ujela o několik stovek metrů. Stylem plavu a jdu, postupuje korytem, občas se zarazí o slizký vltavský baloun, ale statečně pokračuje. Kolem proplouvají rafty cizích oddílů, jeden dokonce plně v dívčím obsazení, ale nikdo si netroufá tohleto přiblble se usmívající monstrum vzít do lodi. Barny nakonec urazí cca kilometr vodou, když kohosi napadne, možná mě, možná ne… "Pojďte, zastavíme a počkáme na něj". Když nás konečně dojde, je natolik zmožen, že větší část trasy k mezizastávce u veselé, nakyslé obsluhy, druhým názvem maríny, už jen leží, funí a neustále přepádává do vody.
Veselá obsluha je odnepaměti jedna maringotka s lehkým zázemím v podobě generátoru elektrického proudu, toi toi kadibudky pro pány a dámy á 1 ks, ohniště a grilu, umístěné v jinak panenské malebné přírodě údolí vltavského. Zde si dáváme po stejku a pivu a barny, kterému se vrátila krev do hlavy i do žil, ožívá a přináší rumový dort. Šestnáct rumových kousků čeká na tácu na své budoucí majitele bez ohledu na věk. Šestnáct nás totiž sice bylo, ale včetně dětí od 1,5 do 11 let. Dospělých je pouze deset a u většiněy z nás se objevuje při pohledu na dort vyrážka a silné bolesti břicha.
Na tomto místě probíhá již výše zmíněná akce „ jsem těhotná a teď vám všem uplavu“ a krátce na to „jsem ožralý, ale i tak Tě zachráním“, během níž jsme udělali krátký rychlý brýfink na téma, co s dortem? Jelikož jsme samozřejmě nechtěli barnyho dort vylít do křoví, to je neslušné, přicházeli jsme s návrhy typu – a tak to dáme... nebo část vypijeme a zbytek tu necháme... až kdosi přišel s velice dobrým a šetrným řešením. Ano byl to tarzánek, který navrhl slít panáky do petky a nechat si je na horší časy. Obdivuji jeho brilantní úvahu!
Sesbírali jsme se do raftů a vyrazili směr Zaltá Koruna, dle nápisu na maringotce je vzdálená hodinu plavby, doba, která se v našem případě násobí dvěmi. Těsně před zlatkou nás čekal ještě jeden jez, který nebyl nikterak náročný či nebezpečný a běžně jsme ho jezdili i na kanoi. S tímto pocitem falešného klidu jsme ho jeli i letos a možná opět díky podhuštěnému člunu, možná proto, že jsem podcenil obtížnost, vlna válce pod jezem do mě šťouchla tak, že jsem se málem po zádech odporoučel prohlédnout si strukturu jezu zblízka.
Od jezu do zlatky je to už opravdu, co by kamenem dohodil. Vzpomínám si, že se tu však nejednou nacvičovaly poloviční eskymácké obraty, či jiné soutěže, třeba o mokré tričko… S vědomím blížícího se kempu už jsme si mohli dovolit leccos.
Zlatá Koruna, kemp na pravém břehu řeky s veškerým zázemím, dvě zděné budovy s obrovskými zastřešenými terasami, sprchy, umývárny, záchody, prostě vše funkční, pěkné, čisté. Zde se opravdu investovalo mnoho energie do přilákání vodáků k dennímu i večernímu posezení. Stany je možno postavit nedaleko uvedených svatostánků alkoholu a smažených jídel, čehož jsme využili za účelem plánovaného hromadného večerního schlastání se, k příležitosti oslavy barnyho narozenin, ke kterému zde skutečně došlo.
Nejdříve jsme však rozbili základní tábor, což se nelíbilo kubíkovi, který dal svůj nesouhlas s umístěním stanu najevo takovým způsobem, že ho musel rombe krotit oplachováním v řece.
Barny si zase špatně načasoval vyvrcholení oslavy svých narozenin a v době kdy chudák simík musel stavět jeho stan, spal v raftu do tvaru vlnovky. Do toho mu tuším, pravděpodobně jako dárek k narozeninám volali jeho zaměstnanci sdělení, že odmítají pracovat. Nechápu, že se mu ten dárek nelíbil, ale rozhodl se, že jim na oplátku dá hned v pondělí výpověď.
Vyrazili jsme do vesnice za obživou, zde bych se pozastavil u restaurace, která je postavena z původní prodejny potravin postavené ve stylu normalizace. Nicméně uvnitř se podařilo totalitní vzhled naprosto zatlačit do pozadí, přistavět nádhernou terasu s výhledem na kemp a řeku. Je zde výběr jednoduchých jídel, receptur ozvláštněných ne zcela běžnou úpravou pokrmů a to za velmi příznivé ceny. Ráno zákusky, dorty, hemenex, tvarohový dort s jahodami, vše domácí, čerstvé a levné. To mělo však brzy za následek, že se nám zde podařilo usadit toliko dvakrát. Ostatní pokusy o výměnu bankovek za zmíněné dobroty ztroskotaly na tom, že všechny židličky zde byly do poslední obsazeny a my neměli rezervaci. To je jen důkaz toho, že když někdo dělá svou práci dobře, lidi to ocení. Držím palce, ať elán a úspěch vydrží! Bohužel ani letos nám štěstí v tomto ohledu nepřálo, tudíž jsme se spokojili s hospůdkou níže položenou, nižší kategorie, kde nás však také dobře nakrmili a napojili.
Po návratu do kempu následovala večerní hygiena, uložení a uspání dětí a pak… Oficiální oslava barnyho narozenin. Zasedli jsme postupně venku ke stolu se slunečníkem a v dosahu stanu. Zpěv a hlahol okolo sedících vodáků i nevodáků byl tak intenzívní, že přestože stany byly vzdáleny možná ani ne dvacet metrů, neměli jsme šanci na tuto vzdálenost cokoli slyšet a později, když se setmělo, tak už ani vidět. Proto stála na stole opět „spolehlivá“ chůva, fajn.
Vanilkové aroma rumu střídalo peprmintový nádech božkovské zelené ve velmi krátkých intervalech, když dorazil barny, aby nám oznámil, že se své vlastní oslavy nezůčastní, jelikož už toho má za dnešek dost a je mu blbě. Snažili jsme se ho přemluvit, aby zůstal, ale bylo vidět, že dnešní túra řekou, záchranná akce, rumová smršť a hadí spánek u něho skutečně způsobili naprosté vyčerpání. Vytáhl z kapsy kouli, kterou pro nás uplácal z papírových bankovek, hodil ji na stůl a s přáním příjemné zábavy nás opustil. Škoda, jeho neúčast jsme museli překonat zvýšeným příjmem tekutin. Tento večer zpravidla na Vltavě bývá tzv. prvním vrcholem expedice. Zázemí kempu, příhodná konstelace, dostatek alkoholu a otvírací doba nálevny, to vše vyvrcholilo zábavou tzv. nezřízenou. Zato my jsme byli zřízení, až až. Do chůvičky jsme již dětem posílali různé vzkazy, zpívali jsme, pronášeli ustálené vodácké obraty cimrmanovského typu. Prostě nás tenhle večer bavil natolik, že vrcholem bylo focení s etiketou Bohemky na čele, v helmách a s holými zadky (večírek je poměrně dobře zdokumentován, tudíž si ho barny může ještě prožít)… Byla to přeci jen jeho oslava.
Vltava 2009 – den 6. plavba Zlatá Koruna – Dívčí Kámen
Ráno ve Zlatce nebylo po tak bouřlivé noci bolavé, jak bychom očekávali, tedy opět s výjimkou barnyho. Ten, ačkoli se své oslavy neúčastnil, trpěl po ránu problémy střevního i žaludečního typu. Vypadalo to, jako bychom na něj přehodili kocovinu příslušící nám všem zúčastněným... znásobenou pěti.
U nás ostatních spánek na čerstvém vzduchu a kvalita požívaných tekutin (pouze rum a zelená) udělali vstávání snesitelným, ačkoli nás děti budili opět několik minut po půl sedmé. Po včerejším rozhovoru s panem Berkou ohledně děravého raftu ohrožujícího životy jedné z posádek, čekám ráno modrou dodávku s vlekem. Pan Berka nám dovezl nový raft výměnou za ten puklý. Jelikož důkladným přezkoumáním jsme zjistili závadu stávajícího flastru, upozorňuji, že to nebyl výsledek naší včerejší amatérské práce v Krumlově, což seznal i pan Berka s tím, že nám nebude účtovat žádnou škodu. Musím říci, že je to galantní podnikatel, a nepovažuje vodáky za dojné krávy, jak to s oblibou dělají některé jiné půjčovny lodí. Pro příklad bych uvedl půjčovnu U Lávky z Dobřichovic na Berounce, kterou vlastní paní Marie Korytová. Ta nám v roce 2002, kdy jsme při katastrofálních povodních museli vodu nedobrovolně zabalit již druhý den, naúčtovala hezké tři dny půjčovného a obě dopravy s tím, že by chudák na povodních prodělala gatě. Ano, ano, někdo to zaplatit musí, tak proč zrovna ona. Paní projevila karakter. To jen taková menší odbočka, kdyby jste s paní měli někdy v budoucnu tu čest.
Takže jsme po snídani, kterou jsme pro tentokrát odbyli v kempu, nedokopali jsme se dnes zajít ani pro zásobu rumu a koly, dokonce ani k nákupu buřtů, které jsme měli v plánu opéct na Dívčím kameni, kde ze zkušenosti víme, že to je zpravidla jediná možnost jak nezůstat večer o hladu. Upřímně se přiznám, doufal jsem, že se na „louce“ pod Dívčím kamenem od naší poslední návštěvy něco muselo změnit. To byl však veliký omyl! Píšu záměrně louka, jelikož nazývat tento prostor tábořištěm, nebo snad dokonce kempem je naprosto nezodpovědné a mohlo by být pro někoho zavádějící. Za chvíli vysvětlím proč…
Zpět do Zlatky... Vyrážíme tedy bez jakéhokoli proviantu a lehce si dnes zahráváme s osudem, ale i to k vodě patří. Děti jsme v zájmu rychlejšího balení osadili nanukem, následkem čehož měli některé z nich smetanovou obličejovou masku, už nevím přesně, o které děti se jednalo… viz. foto.
Co se týče mezipřistání, bylo naplánováno na destinaci, které interně říkáme „placky“. To proto, že na této zastávce po pravé straně řeky se usadila partička volnomyšlenkářů, kteří opravdu působí na první pohled velice uvolněně. Sestrojili si jednoduchou kamennou pec, na níž smaží ty nejjednodušší placky na světě. Stačí mouka, voda, česnek a několik druhů omáčky a na světě je dobrota nad dobroty. Ve spojení s hladem, dobrým pivem, příjemným posezením a několika zábavními zařízeními připomínajícími svou konstrukcí středověk, se jedná o opravdu geniální nápad. Cena 30,- korun za placku je sice mírně řečeno nadnesená, ale tohle je příplatek za originalitu a to zde platí doslova.
To je také důvod, proč je tu za hezkého počasí vždy fronta a každý si na tu svou placku musí pár minut počkat. Možná, že zástupy hladově vyhlížejících lidí, možná, že syndrom vyhoření, anebo prozaicky nedostatek hulení způsobil, že letos byl jeden z „plackařů“ nečekaně nerudný a výbušný. To když si vojta čupnul a z jeho vesty, možná i odjinud, vytekl čůrek vody. Nebyli bychom to my, abychom si k tomu neodpustili pár uštěpačných poznámek, díky nimž se pan Placka vůbec o nehodě dozvěděl. Avšak zasáhlo ho to natolik, že nám, uprostřed improvizované kuchyně, kde se vše odehrávalo naprosto „in natura“, kde bez náznaku přehnané hygieny podával lidem stravu rukou týden nemytou, začal vysvětlovat, že se tohle nedělá a jestlipak tohle klouček dělá Bartoňům také doma v kuchyni? Načež dostal od čůzy lakonickou odpověď. „No... dělá". To ho poněkud rozhodilo v rozletu a za tlumeného brblání pod vousy, které neměl, zanechal přednášky o hygieně a dál se věnoval činnosti tak výdělečné, až ho to myslím sralo. Nejspíše v tom však bylo to hulení, věřím, že potáhnuvše dvakrát z povedeného špeka, ještě by za to vojtu pochválil a přidal by se ke hře „kdo počůrá Rastamana". Nebyl však naladěn a zřejmě proklel naši výpravu, věřím, že tyto schopnosti měl, a probudil k životu povltavského vira, kterého v sobě od pondělí statečně držel dochtor.
Poseděli jsme, pojedli jsme, vykoupali se v řece, což si zde užili specielně děti a odrazili lodě dál po proudu. Dívčí Kámen již nebyl daleko, ale někteří z nás se stihli ještě ze zbytků alkoholu lehce načnout. Překvapilo nás, jak rychle jsme se na místě, kde pro dnešek nocujeme, ocitli.
„Louka“ zela prázdnotou a museli jsme se vydat na průzkumnou výpravu, abychom zjistili, že toto „tábořiště“ ještě žije. V kiosku nám potvrdili, že ano a to s typickou pohostinností, která u majitelů či nájemců tohoto místa panuje od nepaměti. Ještě jsme ani nestihli rozbalit naše plátěná obydlí a už tu byl pan správce, „Kotrč", jak říká rombe. Stále stejný, velmi vtipný majitel lesa a okolí, nás stáhl o koruny za nic. Zázemí tohoto, já nevím, no, hmmm, no tak dobře... tábořiště... fujtafl, je totiž naprosto nedostatečné. Kiosek, kde se za pultem plahočí dvě strašidla, která sem asi chodí na druhou směnu, když mají odstrašeno na nedaleké zřícenině hradu, funguje (a to je zase velmi nepřesný výraz) od devíti do devíti. Jenže sortiment skýtá toliko instantní polévku, klobásu a párek, tatranky a nápoje, které se dají uvařit z vody. Po deváté večer je k dispozici už jen voda v umývárně a kořínky, červi a myši, které si ti schopnější uloví. Na dotaz, zda nemají k prodeji buřty na oheň a chléb nám bylo řečeno, že nám mohou prodat klobásy na kusy á 45,- korun a krájený chleba v obdobné ceně za měrnou jednotku.
Ten stejný pan správce nám vloni vyčinil, že jsme si v jeho lese pokáceli soušku a hodlali jsme ji spálit. Nakonec si od nás odnesl několik stokorun za to, že si dřevo nařežeme a z jeho lesa uklidíme.
Napadá mi zde typické cimrmanovské – otevřel si veřejné tábořiště u vody pod zříceninou Dívčího kamene, ale chodili mu tam lidi. Asi nečekal, že připlují po řece, což ho evidentně překvapilo, jelikož jiná cesta sem prakticky neexistuje. To může potvrdit i čůza, který se marně snažil vyjednat s „Kotrčem" zvednutí závory pro příjezd taxíku. Jeho cesta, jeho louka, jeho les, a cizí vodáci, fuj! Budiž mu k dobru, že měl v kiosku opravdu vymazlenou nástěnku, možná ještě nepostřehl, že porevoluční režim už nástěnky a vlaječky nevyžaduje. No jedním slovem, hnus. Pokusíme se napříště tomuto místu vyhnout, případně zkomponovat nehodu, při níž „Kotrč" nešťstnou náhodou upadne, pak se zvedne popojde k řece, znovu upadne tak nešťastně, že se hlavou třináctkrát uhodí o kámen a pak dopluje k Boršovskému jezu, kde opět velice nešťastně propluje zrovna otevřený česlemi přímo do turbíny místní elektrárny.
Naštěstí jsme již měli v okolí zmapovaná zařízení, která zmíněné nedostatky kompenzují. Pro tentokrát to byla hospůdka hluboko v lese s poetickým názvem „Staré Časy“. Opravdu krásná chaloupka, kde bylo snad vše původní, byla uzpůsobena tak, aby dokázala obsloužit několik žíznivých a hladových kolemjdoucích, prchajících z kempu u fašisty-komunisty. Zde se poprvé projevila neposlušnost posádky a přesto, že jsem vydal jasný rozkaz, že se jde do hospody hromadně, nakonec jsme dorazili pouze ve složení nejvěrnějších – já (náčelník), dochtor, rombe, barny, kubík a kája. Jistě by vyrazil i čůza s vojtou, na vojtíška však, po prokletí panem Plackou za čůrání u pece, přeskočil povltavský vir, kterého dochtor již nedokázal déle držet na uzdě. To byl začátek velkých trablů, které obešli prakticky celou posádku.
Dali jsme si po pivíčku, něco k snědku, vyrobili pár fotek a jako degustiv posloužil, jak jinak, panďuláček rumu a zelené, prostě jako za starých časů.
Zpět nám děti opět skočili za krk a vyrazili jsme se podívat, co udělal pobyt v kempu se zbytkem výpravy. Cestou jsme posbírali dřevo na plánovaný oheň, přesto, že nebylo co upéct. Jelikož předpověď počasí onlajn, kterou jsem v mobilu pečlivě sledoval, avizovala večer přívalové deště a silné bouře, tušili jsme, že z ohně nic nebude. Upozornil jsem ostatní, aby pro dnešek nešetřili kolíky a i špagátky u stanů, o kterých jsme do teď nevěděli, k čemu slouží, jsme pro dnešek použili. Předpověď nelhala a déšť se spustil v okamžiku, kdy se tarzánkovi podařilo rozfoukat oheň. Kromě káji, která stihla opéci klacek, neopekl již nikdo nic. Řekl bych, že pro dnešek jsme spíše ostrouhali.
Na druhou stranu jsme využili deštivého počasí k tomu, abychom za šest dní snad poprvé šli spát před půlnocí a dali spočinout unaveným údům. V tu chvíli jsme ještě netušili, že obávaný vir s námi usnout nehodlal.
Déšť a vítr sílil a tak nás velmi překvapil čůzův hlas vně stanu. Čůza hlásil, že vojtíšek se nelepší, má horečku a zvrací. Volá taxíka a jede s ním na pohotovost.
Je nám vojtíška líto a držíme palce, aby to nebylo vážné a mohl pokračovat v plavbě. Přesto se nemohu zbavit špatného pocitu, který na mě už v tu chvíli seděl. Dostupnost kempu, počasí a vůbec cesta do Budějovic na pohotovost, to jsem klukům nezáviděl a přiznám se, že jsem si hrozně nepřál je následovat. Divný pocit měl své opodstatnění, kolem půl desáté začíná zvracet i bája. A to je zlé. Volám čůzovi, zdali už znají příčinu, zatím ne, čekají, zeptají se a dají vědět. Bája to zaspala a my čekali co bude dál, musím říct, že s pocity smíšenými. Čůza volá, že se vracejí s čípkem proti zvracení, který však dostali jen pro svoji potřebu. Budeme li potřebovat tento lék, čeká nás stejná anabáze. Bože, to je středověk.
Kolem půlnoci doráží čůza s vojtíškem, bája spí a my jdeme všichni s pocitem falešného klidu také spát.
Vltava 2009 – den 7. plavba Dívčí Kámen – Boršov nad Vltavou
Ráno bája ještě blinkne, ale vypadá to, že se s virem poprala statečně, nasadili jsme jí dietu a dopoledne už byla z nejhoršího venku. Ne tak docela vojtíšek, teplota neustoupila a čůza zavelel k ústupu! Smutné ráno. Kluci sbalili věci a odjeli taxíkem směr Budějovice, kam už pro ně vyrážela jejich mamka, alča. Špatná zpráva byla, že pro tuto chvíli se ruší odvoz zavazadel zpět do Slavkova, jelikož by to bylo organizačně náročné. Naštěstí došlo následně k přehodnocení a přichází dobrá zpráva, zavazadla autem pojedou.
U báji ani u ostatních dětí se další příznaky viru neobjevily, tudíž jsme pobalili a vyrážíme dál. Čeká nás plavba z Dívčího Kamene do Boršova nad Vltavou. Kemp se jmenuje příznačně „Poslední Štace“, jelikož dál do Českých Budějovic je trasa již údajně kamenitá a mělká a pro splouvání nevhodná, nevím, nikdy jsme to nevyzkoušeli.
Úsek není dlouhý a vzhledem k tomu, že se blížíme Českým Budějovicím, městu, kde by chtěl žít snad každý, kromě mě teda, ani krajina již není tak panenská jako v úsecích předchozích. Přesto nacházíme pod přírodním splávkem ještě malebné zákoutí po levém břehu, kde se nachází cosi jako hospůdka, vytvořená ryze improvizovaně. Prodlužujeme si zde dnes až nemile krátkou trasu a také pocit, že jsme ještě na vodě, protože pomyslný konec se nezadržitelně blíží. Nakládaný sýr, zelňačka v několika posledních porcích o něž se strhla bitka, klobása, párek… Menu, které nepřekvapuje. Po týdnu stravy složené opakovaně z kombinace výše uvedených pochutin už vpravdě není lehké volit tak, aby se chuťové buňky netvářili znuděně. Neplatí to pro naše menší děti, pro něž párky, klobásy a smažené pochutiny všeho druhu jsou téměř národním svátkem. Dáme zde po pivku, obdivujeme roztočové království – přístřešek s několika sestavami starých sedacích souprav, nevím kdo v nich sedává, ale ani po šesti dnech sezení na raftu a tvrdých lavicích u kiosků bych to já osobně neriskoval. Možná jsem cimprlich.
Cca po hodině vyrážíme dál s tím, že nás čeká poslední jez v Boršově, který se navíc nedá vůbec sjet. Pod ním je vodní elektrárna a neexistuje tu šlajsna, na vodáky se zde zkrátka nemyslelo. O to větší je naše překvapení, když se před námi na jezu objevuje kanoista, který se kyvadlovým pohybem blíží betonové hraně nesjízdného jezu. S napětím ho pozorujeme v domění, že v přímém přenosu sledujeme jeho pokus o sebevraždu. Stále čekáme, kdy si svou chybu uvědomí a začne se zoufale snažit o návrat do klidné vody před jezem. Opak je pravdou, ještě párkrát hrábne a jakoby volným pádem mizí z našeho zorného úhlu. Zabereme do pádel v domění, že mu třeba ještě můžeme pomoct.
Než jsme zakotvili a vyhrabali se na břeh, seděl už odvážlivec nejspíš v Boršovském kempu u pivka. Ukázal nám, že poslední jez, který považujeme za nesjízdný, se za vyššího stavu vody dá vcelku dobře sjet. Po přehodnocení však přesto neriskujeme, jelikož je tu reálné nebezpečí pádu asi z metrové hrany. Přenášíme rafty a využíváme příhodné situace k poslední společné fotce na raftu v pánském osazení spolu s kubíkem a kájou, v plné výstroji a v napínavém záběru. Vydařené veselé foto.
Boršov je hned pod jezem. Kemp na levém břehu, již není v příliš přírodním duchu. Nicméně s dobrým zázemím, sprchou, zastřešenou terasou hospody a několika dalšími restauracemi v nedalekém, asi kilometr vzdáleném, centru městečka. Boršov je v podstatě již předměstím Budějovic. Na protějším břehu panorama továrny na těstoviny, bratří Zátků. Nás tu čeká vyklizení, vyčištění a odbahnění raftů, jelikož co chvíli se tu objeví pan Berka, aby si své lodě stáhl zpět, podal nám ruku a po krátké konzultaci se s námi rozloučil a řekl „tak chlapi… zase za rok“. Ano, myslím, že dá-li bůh, příští rok se tu zase všichni sejdeme. Marná sláva, s dětmi do tří let je Vltava jediná řeka, která svižně teče a dokáže poskytnout slušné zázemí v podobě tábořišť, obchodů, restaurací, bankomatů, další občanské vybavenosti a dopravní obslužnosti. Až budou všechny děti na světě a alespoň starší tří let, začneme se pouštět do odvážnějších akcí typu Berounka, Sázava evnt. jiné, že by Lužnice??? Ne ne tak odvážní zas nejsme! Pokud nám elán vydrží a pokud to ostatní budou cítit stejně jako já, bylo by fajn, kdybychom se jednou propracovali i k některé z alpských či chorvatských řek.
V Boršově probíhá obligátní vybalení, postavení stanů, poté výlet do města na večeři. Chodíme zde do restaurace u Brejžků, kde je po dlouhé době možné objednat si výborné knedlo zelo, svíčkovou, gulášek nebo vrabce, jídla, po nichž tu zpravidla vodák po šesti dnech na párcích, klobásách, rybích prstech, smažáku a dalších fastfoodových specialitách, doslova prahne. Navíc obsluha výhradně v dámském podání je tu milá, ochotná a hbitá a ceny nízké. Zpravidla si zde také zabékáme, již dvakrát za přispění nepřehlédnutelného Slováka, menom Vlado, který sedl, napil se piva, vytáhl kytaru, rozdal zpěvníky a zapěl. Kdo se nepřidal, odešel, jelikož za chvilku békala celá hospoda, takže jiná činnost zde nepřicházela do úvahy.
Letos jsme si svoje odbékali ve Zlatce, v Boršově již méně. Ale ostudu jsme tu rozhodně neudělali, po večeři jsme se vrátili do kempu, dali děti a ženy (až na opičku) spát a rozjeli zlatozelenou árii pod heslem „střízlivé nás nedostanou“. A nedostali, sťali jsme se řádně a všichni, opička pak dvojnásob, protože si dávali dvojité dávky. Ve velice přátelské atmosféře pak vznikla řada vypovídajících fotografií, jako např. rombe s dochtorem nebo já s rombem nebo já s opičkou na klíně nebo dochtor s panáky v očích nebo já, rombe a dochtor s děckem (tarzánkem), pak taky tarzánek s opičkou a s cizím klukem apod. Spát se šlo v náladě a nad ránem.
Jako obvykle zjišťuji odjezdy vlaků a autobusu v podroušeném stavu a na poslední chvíli, tudíž musím ráno vše ještě řádně ověřit.
Vltava 2009 – den 8. cesta domů Boršov nad Vltavou – Horní Slavkov
Ano, dnes je sobota, 25.7.2009 a to znamená, že se loučíme s Vltavou a čeká nás cesta domů. Jelikož vzdálenost, kterou musíme dnes urazit, není malá, je třeba si přivstat a na rozdíl od předešlých ležérních ranních rozkoukávaček a pozvolného vplouvání do denního rytmu dnes je třeba sebou hodit, mrsknout, prostě hejbnout kostrou. Letošní sestava je složená ze starých říčních vlků, čundráků a jejich drahých poloviček a dětí a všichni přistupují k balení zodpovědně tak, že nikdo na nikoho nečeká. Nutno dodat, že toto předešlé roky nebylo vždy pravidlem.
Po srazu nahoře v kiosku, kde ti hbitější stihli ještě něco zakousnout, se vydáváme sborem za tím prvním volem… Bohužel nevím, kdo šel první, možná já. Problém nastává pouze u rombeho, který nemůže přesvědčit kubíčka, že už opravdu musíme jít, aby dojedl párky. Rombe už se dokonce i pomazal jedním párkem s kečupem, aby byla legrace, ale místo smíchu stále hurónský řev. Takticky nás poslal napřed s tím, že nás doženou, abychom neviděli na vlastní oči, jaké další donucovací taktiky zvolí. Ano, to je správně, takto rombe dál zůstává v našich očích dobrým otcem, který za žádných okolností nebije své děti.
Vyrážíme pěšky na autobus, který nás doveze s jedním zanedbatelným přestupem až na budějovické vlakové nádraží. Trasa čítá cca 2000 m, tudíž asi 3800 kroků, což bez zavazadel pouze s dětmi na krku není žádný problém. Ani psí posádka nedělá žádné nečekané zastávky, takže dorážíme na zastávku s desetiminutovým předstihem.
Čekáme a čas příjezdu busu se rychle blíží. Rombe s kubíkem nás trochu napínají, ale nakonec dorážejí na čas. Cesta autobusem trvá zhruba čtyřicet minut a vzpomínám si, že termín vyhrazený na nákup jízdenek, nalezení nástupiště a nástup do vlaku, byl jak jinak než šibeniční. Navíc jsme si museli ještě najít chvilku na rozloučení s barnym a simíkem, kteří odjížděli jako jediní z Budějovic směr Brno a Ostrava, na rozdíl od ostatních, kdož jsme směřovali na Plzeň, Mariánské Lázně. Loučení proběhlo již v kempu, odkud barny se simíkem odjížděli taxíkem pro hrubý odpor k autobusové přepravě.
Stíháme vlak, a usazujeme se v rámci možností do dvou kupé. Zpáteční cesta je ve znamení odpočinku po týdnu stráveném v přírodě. Tudíž důvodem, proč si z cesty České Budějovice – Plzeň téměř nic nepamatuji, asi bude, že jsem na chvilku zavřel své bystré oko. Ovšem probuzení jako z hororu nás čeká v Plzni. Vlak, který jsme opět měli stihnout jen tak tak, tu nikde nestojí. Běháme, hledáme a až na dotaz postávajícího přednosty stanice se dozvídáme, že vlak má 40 minut zpoždění, ajajajajaj, spadla trolej v Rokycanech. Docela příjemná pauza na to dát si pivko, kafčo anebo obligátní párek či klobásu. Čtyřicet minut uběhlo a my je strávili prohlídkou plzeňského nádraží, na kterém kromě špinavých vlaků, stánků, a konstrukce střechy posrané od holubů není nic k vidění. Upoutaly nás ale tři věci… První na co jsme nasměrovali zrak, byla asi miliarda jehliček umístěná na každičkém místě, kam by si mohl sednout holub, na konstrukci, na římse, na hodinách a po příchodu do haly i na tabuli příjezdů a odjezdů, na plastikách na zdi, opět na hodinách, na displejích… prostě všude. To nás udivilo. Druhá věc, které jsme si všimli už proto, že nás bolely nohy, byla, že na takto velikém nádraží neexistuje jediná lavička či místo k posezení. To nás překvapilo. Třetí věc, které jsme si při prohlídce nádraží všimli, byl nápis na informační tabuli u našeho spoje, zpoždění 90 minut. To nás nasralo! Tak přednosta vašnosta řekne čtyřicet a tady přitom svítí devadesát! No než jsme se stihli vzpamatovat, už tam bylo 100! Ve spojení s absencí laviček jsme byli mírně řečeno rozladěni. S ohledem na to, že už jsme si oněch čtyřicet minut odčekali, zbývala už „pouze“ slabá hodinka. Co to je, udržet tři malé děti na nádraží bez laviček 100 minut v klidu? A ejhle 120! Kvasím, v hlavě se mi rýsuje plán, jak se dostat domů bez Českých Drah?! Opět začínám pochybovat o tom, že nás je tato společnost schopna dopravit ve zdraví domů. Zkoušíme volat kamarádům, kteří by pro nás sjeli do Plzně autem. Ještě jsme však lehce na vážkách, zda nejsme zbytečně zhýčkaní a netrpěliví. Teprve, když se objevuje údaj 150 minut, je nám jasné, že nejsme. Má trpělivost je u konce, musím se vybít a pro tentokrát to odnáší paní za pokladnou, po níž chci vrátit jízdné. Asertivně, nicméně přísně se jí snažím vysvětlit, že čekat na vlak tři hodiny opravdu nebudeme a že nás nedovezli, tudíž nehodláme jízdné platit, ona zatím obvolává pravděpodobně členy představenstva, kteří jí transakci schválí. Fronta za mnou se prodlužuje a za blbce si nakonec připadám já, jelikož zdržuji několik dalších lidí, kteří věří, že dnes také třeba někam dojedou.
Paní mi po dlouhých minutách čekání oznamuje, že budou prý přistaveny autobusy. Vzhledem k tomu, že není schopna říci za jak dlouho a že už jsou naše auta na cestě, trvám na tom, že na jízdu vlakem pro letošní rok již rezignuji a že to spolu zkusíme zase příští rok. Třeba se něco změní. Načež mi paní informuje o tom, že mi vrátí pouze rozdíl Plzeň – M.Lázně, což je asi třetina sumy. Ačkoli jsem přesvědčen, že v tuto chvíli nebyly dodrženy podmínky smlouvy mezi námi a ČD, jelikož nás nedopravili na dohodnuté místo, nemám sílu ani chuť dále debatovat, beru třistapadesát korun a odcházím.
Nutno podotknout, že naprosto totožná situace nás zde potkala minulý rok. Na to, že jezdíme dvakrát ročně, tohle přeci nemůže být náhoda!!! Uděluji ČD přísnou důtku, kterou ruším předešlou pochvalu. Ukvapil jsem se!
Přesto jim dáme příští rok zase šanci, a zkusíme to s nimi znovu a znovu… A třeba se to povede po milión pátý, nebo po milión šestý… uvidíme.
Cca ve tři hodiny, kdy už jsme měli být podle plánu téměř doma, doráží jednotlivé záchranné vozy. Paráda, sedíme ve svém autě a jedeme domů s vyhlídkou, že snad i dojedeme. Tento neuvěřitelný pocit nám během několika minut naruší nečekaně povltavský vir, který si pro tentokrát vybral za oběť káju. Hned za Plzní stavíme, protože kájinka zvrací jako Alík. Po několika vynucených zastávkách konečně doma! Podotýkám, že zmínkou o tom, že prokletí panem Plackou a postižení povltavským virem, který připravil nelehké chvíle většině členů výpravy, myšleno jest, že po vojtovi, báje a káje následoval kubík, áďa, rombeho brácha, Míšy mamka i ségra, čůza, vojtíškova mamča alča, a několik dalších odnoží různě vzdáleného příbuzenstva každého z nás. Stačil krátký kontakt a vir si vybral svou další oběť. Teď již je z našeho dosahu, nicméně věřím, že ve své pouti pokračuje neúprosně dál. Ušetřeni jsme zůstali pouze my, kteří jsme se zúčastnili boršovské noční očistné pitné kůry, kterou doporučil, kdo jiný, než náš milý pan dochtor… Pro letošní rok - Vodě zdar, Alok a mur!!!
|